21 Nisan 2018 Cumartesi

Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu : NASIL BİR ANA-BABASINIZ?

prof-dr-dogan-cuceloglu--nasil-bir-ana-babasiniz

İletişim Uzmanı Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, Çocukların Gelişim Sırasında Hata Yapmamalarının Beklenmesinin Yanlış Kanı Olduğunu Belirterek, “Hatasız geçen gün öğrenmeden geçen bir gündür. İnsanoğlu hata yaparak öğrenir” dedi.
18 Şubat 2014 Salı 11:15

 Kurulduğu günden bu yana sosyal etkinliklerde derneğin çıtasını yükselten çalışmalara imza atan Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Kadın Platformu, bu kez, Adana Final Okulları’nın da desteği ile düzenlediği toplantıda Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nu üyelerle buluşturdu.

Çukurova GİAD Yönetim Kurulu’nu, Kadın Platformu’nu kurmaları nedeniyle kutlayan Prof. Dr. Cüceloğlu, Adana Final Okulları Tiyatro Salonu’nda yapılan toplantıda, “Nasıl Bir Ana-Babasınız?” konusuna değindi.

Yaşadığı bazı olaylardan örnekler veren Prof. Dr. Cüceloğlu, anlatımları sırasında dinleyicileri güldürürken düşünmeye yönlendirdi. Anne ve babaların, çocuklarını büyütürken korkuları ve umutları bulunduğunu kaydeden, çocukların yaşadıkları ve onlara göre çok büyük bir olay olarak görülen olayların önemsenmesinin önemine değinen Prof. Cüceloğlu, çocukları hesaba almayan bir toplumun gelişemeyeceğini savundu.

Korku ve umutlar içerisinde bazen ailelerin çocukların hata yapmasına dahi izin veremediğine dikkat çeken Prof. Cüceloğlu:

“Çocuğunuzun hiç hata yapmasına izin vermezsiniz. Hata yaptığında telaşlanırsınız. Peki sonucunda ne olur? Çocuk hata yapmaktan korkar hale gelir. Hata yapan da güçlü olmaz. Sürekli onu takip etmek, hata yapmamasını istemek yanlış. Hatasız geçen gün öğrenmeden geçen bir gündür. En çok hata yapan en çok kazanır. Çocuğunuz hata yapmıyorsa sizde bir aksaklık var demektir. İnsanoğlu hata yaparak öğrenir, hata yapmaktan korkan gelişemez” diye konuştu.

Prof. Dr. Cüceloglu’na verdiği bilgiler için teşekkür eden Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, çocukların bir ülkenin geleceğinde önemli bireyler olduğunu, bu noktada, onların gelişiminde her ince detayın düşünülmesi ve onlara önem verilmesi gerektiğini, Prof. Dr. Cüceloğlu’nun verdiği bilgilerin de anne-babalara rehber olacağını söyledi.Haber okunma sayısı: 476

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

HATAY - HAVA DURUMU

HATAY

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
53 hit, 22 ziyaretçi, 22 ziyaret
Bu ay:
168 hit, 91 ziyaretçi, 92 ziyaret
Toplam:
79098 hit, 40486 ziyaretçi, 44222 ziyaret